اخبار فناوری

پلیس فتا به کاربران اینترنت هشدار داد

بالا بردن امنیت خود در دنیای مجازی و در استفاده از موبایل ها، لازمه دنیای فناوری امروز است.با افزایش استفاده از اينترنت،

سارقان و كلاهبرداران سايبري به دنبال دريافت اطلاعات شخصي مردم و سوء‌استفاده از آن هستند بنابراین کاربران باید با نکاتی برای افزایش امنیت در این فضا، آشنا شوند.
امروزه امنيت در فضاي مجازي با توجه به رشد تکنولوژي، تجارت الکترونيک و بسياري از خدمات و امکاناتي که در دنياي مجازي فراهم شده بیش از پيش اهميت پيدا کرده است؛ فروشگاه‌ها، خبرگزاري‌ها، آموزش‌هاي الکترونيک، ارتباط با ديگران، نشر عقايد و افکار و … همه در اينترنت قرار گرفته است؛ حال با گسترش اين فضا و با توجه به حجم وسيع استفاده اقشار مختلف جامعه از بسترهاي ايجاد شده در فضاي مجازي، افراد فرصت طلب و کلاهبردار نيز از اين فضا و فرصت بدست آمده غافل نشده و به دنبال دريافت اطلاعات شخصي و بانکي مردم و سوء استفاده از آن هستند.

پليس فتا نکاتي جهت بالا بردن ايمني در فضاي مجازي ارائه کرده است:
– نصب و استفاده از يک آنتي ويروس خوب بر روي کامپيوترها و موبايلتان و بروزرساني مرتب آن.
– اگر از کارت بانکي خود براي خريد استفاده مي کنيد، حتمآ رمز ورود آن را تغيير دهيد و به صورت مرتب صورت حساب‌هايتان را كنترل کنيد.
– بررسي و انجام تنظيمات حريم خصوصي مخصوصآ در شبکه‌هاي اجتماعي و محدود کردن اشخاصي که قادر به مشاهده اطلاعات شخصي شما هستند.
– تغيير کلمات عبور حساب هاي کاربري که در وب‌سايت ها داريد و استفاده از کلمات عبور با حداقل ۱۰ کاراکتر که در آنها از حروف کوچک و بزرگ، اعداد و کاراکترهاي خاص استفاده شده باشد.
– مراقب ايميل‌هاي فيشينگ باشيد و هر ايميلي را باز نکنيد، زيرا اطلاعات و هويت شما به سادگي سرقت مي شود.
– قبل از اينکه چيزي را به اشتراک بگذاريد و يا با فشار کليد اينتر ارسال کنيد خوب فکر کنيد که آيا حاوي اطلاعات شخصي و محرمانه است يا خير!؟
– هنگام خريدهاي آنلاين مراقب باشيد که چگونه پول پرداخت مي‌کنيد (استفاده از واريز هاي بانکي و يا حواله براي خريدهاي آنلاين توصيه نمي شود و اگر نياز به بازگشت پول باشد، كار دشواري است.)
– بر روي گوشي موبايل خود کد رمز تعريف کنيد تا هر وقت پس از مدتي استفاده نکرديد موبايل قفل شود.
– اگر در خانه فرزندان از اينترنت استفاده مي کنند، به سادگي مي‌توانيد با نرم افزارها و ابزارهاي کنترل و مديريت والدين بر فرزندان بر فعاليت آنها نظارت داشته باشيد.
پليس فتاي از کاربران خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف و موارد مشکوک در فضاي سايبر نظير کلاهبرداري هاي اينترنتي، جعل عنوان، وبسايت هاي جعلي، را با ارائه مستندات مربوطه از طريق سايت اين پليس به آدرس Cyberpolice.ir گزارش کنند.

 منبع آیتنا