اخبار فناوری

ویژگی های نسخه جدید مرورگر کروم

شرکت گوگل تصمیم گرفته به منظور تأمین امنیت هر چه بیشتر کاربران  جدیدترین نسخه از مرورگر کروم گامی مهم بردارد. در نسخه 68 این مرورگر، تمام سایت‌های

بدون رمز “ناامن” معرفی می شوند.
تابحال ممکن بود هر سایت غیر HTTPS، بدون هیچگونه هشداری، کارهایی مانند ارسال ایمیل (ناخواسته) را انجام  دهد که برای کاربران امنیتی قطعا مخاطراتی به دنبال داشت و اکنون، گوگل با این تصمیم،قصد دارد این موضوع را حل نماید .
گوگل در حال حاضر رتبه سایت‌هایی را که به امنیت توجه ندارند، کاهش داده است؛ بدین ترتیب با تمهیدات جدید گوگل، در میان یکصد سایتی که رتبه بالا داشته و از HTTPS استفاده می‌کنند، هشدار امنیتی نخواهند داشت .
در بیانیه رسمی گوگل در این خصوص آمده است که گام اول برای امنیت، آموزش کاربران است؛ همانطور که نمای ظاهری جدید مرورگر کروم، کمک می‌کند تا بدانند کدام سایت امن/ناامن است و در نتیجه، سایت مخاطب خود را بشناسند.
گوگل همچنین تصمیم دارد سایت‌های وب را به سمتی هدایت کند که به صورت پیش‌فرض، از HTTPS برای امنیت خود استفاده نمایند.
گفتنی است در حال حاضر، HTTPS حدود 68 درصد از ترافیک مرورگر کروم در پلتفرم‌های اندروید و ویندوز را محافظت می‌کند که این عدد در پلتفرم مک و نیز سیستم‌عامل کروم به 78 درصد می‌رسد.
لازم بذکر است که تغییرات جدید کروم، چندان جدید و غیرمنتظره نیست؛ بلکه از حدود سیزده ماه پیش و با عرضه نسخه 56 این مرورگر، برخی صفحات سایت‌ها دارای هشدار بودند؛ به عنوان مثال صفحاتی که رمز عبور درخواست می‌کردند و یا نیاز به اطلاعات کارت اعتباری بود.
همچنین به برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان هشدار داده شده که از این پس، این قاعده شامل همه سایت‌ها خواهد بود.

 منبع  آیتنا