اخبار فناوری

تاثیر هوای سرد در باتری موبایل

بعضی اوقات گفته شده است که هوای سرد باعث تخریب باتری موبایل می شود اما میزان سردی هوا چقدر باید  باشد تا روی باتری موبال تاثیر منفی بگذارد؟

گاهی اوقات باتری‌های ماشین از کار می‌افتند و نیاز دارند که با استفاده از دستگاه‌های دیگر دوباره راه اندازی شود. آیا این دستورالعمل برای موبایل هم صادق است؟ آیا برای راه اندازی موبایل دستگاه شوکی وجود دارد؟
اول از همه، باید آگاه باشید که نوع باری گوشی هوشمند شما چیست و این موضوع را باید در سایت سازنده گوشی خود بیابید، یا ممکن است اطلاعات لازم روی جعبه گوشی و یا اگر بتوانید به باتری دسترسی داشته باشید روی خود باتری وجود داشته باشد.
در حال حاضر بسیاری از سازنده‌ها، از باتری‌های لیتیوم-یونی استفاده می‌کنند (که با نام‌های باتری Li-ion و یا LIB شناخته می‌شود). این باتری‌ها اندازه‌های متفاوتی دارند اما بیشتر باتری‌های گوشی‌های هوشمند، در اندازه‌های کوچک و فرم مستطیل هستند. در برخی از گوشی‌های هوشمند نیز از باتری‌های لیتیوم-پلیمری استفاده می‌شود.
باتریهای لیتیوم-یونی چطور کار می‌کنند؟
اگر به دانشی که موجب فعالیت باتری‌های می‌شود علاقمند هستید، به طور خلاصه می‌توان گفت باتری‌های لیتیوم-یونی با جابه‌جا کردن یون‌ها بین قطب منفی و مثبت برای شارژ یا تخلیه شارژ کار می‌کنند.
دما، می‌تواند در چگونگی جابه‌جایی یون‌ها بین الکترودها تاثیر بگذارد. اگر هوا بسیار سرد شود، یونها حرکت نمی‌کنند و باتری کار نخواهد کرد، البته نکته کلیدی این است برای چنین شرایطی، ‌ هوا باید واقعا خیلی سرد باشد. حقیقت از این قرار است:
در دمای کمتر از ۴۰ درجه سانتی‌گراد زیر صفر، فعالیت باتری متوقف می‌شود
در دمای کمتر از ۲۰ درجه سانتی‌گراد زیر صفر، درصدی از شارژ باتری‌های لیتیوم-یونی تخلیه می‌شود
در دمای بیشتر از صفر درجه سانتی‌گراد، باتری لیتیوم-یونی بدون مشکل شارژ خواهد شد
در دمای بیشتر از ۴۵ درجه سانتی‌گراد، باید از شارژ کردن باتری‌های لیتیوم-یونی بپرهیزید
در دمای بیشتر از ۶۰ درجه سانتی‌گراد، باتری لیتیوم-یونی شروع به تخلیه شارژ می‌کند
چطور عملکرد باتری‌ گوشی‌های هوشمند را حفظ کنیم؟
دمای مناسب برای شارژ باتری‌های لیتیوم‌-یونی بین ۱۰ درجه و ۳۰ درجه سانتیگراد است. در حالی که میزان شارژ مناسب که باید در باتری ذخیره شده باشد، بین ۴۰ تا ۸۰ درصد است. اگر این توصیه ها را جدی بگیرید،در افزایش عمر باتری گوشی شما موثر خواهد بود.
همچنین باید توجه داشته باشید که باتری‌های لیتیوم‌-یونی گاهی به طور خودکار شروع به تخلیه شارژ می‌کنند که این موضوع البته بین تولیدکنندگان مختلف متفاوت است، اما معمولا هر ماه بین ۱.۵ تا ۲ درصد رخ می‌دهد که همچنین به دما هم بستگی دارد.
بالاخره، متوسط طول عمر یک باتری، بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ چرخه است و هر چرخه زمانی است که باتری شما به اتمام رسیده و دومرتبه شارژ شده است.

 منبع آیتنا