اخبار فناوری

خطرات شماره های ناآشنا و توصیه های همراه اول

اپراتور همراه اول به دنبال تماس‌های مشترکین تلفن همراه با مرکز تماس اپراتور همراه اول و بیان مشکلات مربوط به تلفن همراه،

درباره استفاده از نرم افزارهای غیراورجینال، دانلود از سایتهای غیرمعتبر، عدم نصب و بروزرسانی آنتی ویروس و تماس با شماره‌های مشکوک و ناشناس، هشدار داد.

نصب  نرم‌افزارهای اورجینال
اگر از برنامه‌ها و نرم‌‌افزارهای غیر اورجینال استفاده کنید مشکلات زیادی برای شما به وجود می آورد. توجه داشته باشید که امکان کپی ‌برداری از روی نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های اورجینال وجود دارد که ممکن است این برنامه ‌ها مخرب بوده و منجر به آلوده‌ سازی گوشی‌‌های هوشمند همراه شوند. حتما از برنامه های اصل استفاده نمایید.

دانلود نکردن از سایت‌های غیر معتبر
با توجه به ایجاد مشکلات فراوان برای کاربران گوشی‌‌های هوشمند همراه در خصوص دانلود و نصب برنامه‌های کاربردی از طریق منابع نامعتبر، یادآور می‌ شود برای دانلود نرم ‌افزارهای مورد نیاز روی گوشی تلفن همراه فقط از طریق منابع شناخته شده و قابل اعتماد اقدام کنید. هرگز از شبکه های اجتماعی برنامه ای را دانلود و نصب ننمایید

نصب آنتی ویروس و به آپدیت آن
از آنجا که در سال‌های اخیر شیوع گسترده انواع بدافزارها و ویروس‌‌ها روی گوشی‌‌های هوشمند همراه منجر به ایجاد مشکلات فراوانی برای صاحبان این گوشی ‌ها شده است، لذا نصب برنامه ‌های آنتی ‌ویروس یکی از کارهای ضروری جهت جلوگیری از آلوده شدن گوشی و انتشار برنامه‌‌های مخرب است. همچنین در استفاده از این برنامه‌ ها توجه داشته باشید که همواره از برنامه‌های آنتی ‌ویروس معتبر استفاده کرده و مرتباً با انجام به ‌روزرسانی برای این برنامه ‌ها از انجام پروسه صحیح ویروس‌ یابی روی گوشی خود اطمینان حاصل کنید.

تماس نگرفتن با شماره‌های مشکوک و ناشناس
در پی بروز مشکلاتی که اخیراً با نام «Wangiri Fraud» برای اپراتورها به وجود آمده است، مهاجمان از طریق شماره ‌های ویژه (premium) اقدام به ایجاد تماس بی‌پاسخ (Missed Call) برای افراد کرده و قربانی در صورت تماس با این شماره‌‌ها (Call back)، متحمل پرداخت هزینه‌ های بالایی خواهد شد.
بنابراین اگر با تماس بی ‌پاسخ از سوی شماره‌های بین‌‌المللی ناآشنا و نامتعارف، مواجه شدید به هیچ وجه با آنها تماس نگیرید.
این موضوعات با عناوینی چون «نکات ایمنی در خصوص نصب برنامک روی تلفن همراه»، «آشنایی با بدافزارهای شایع موبایل»، «باج‌افزار اندرویدی Double locker» و «با شماره‏ های بین ‌المللی از دست رفته مشکوک تماس حاصل نکنید!» توسط تیم MCI-CERT  تدوین و در سایت همراه اول، بخش cert.mci.ir جهت بهره برداری، ارائه شده است.

 منبع  آیتنا