اخبار فناوری

مرورگر کروم و مصرف زیاد باتری!

اگر از مرورگر کروم استفاده کرده باشید، بارزترین ویژگی منفی این نرم‌افزار که مصرف بالای منابع رایانه و مخصوصا باتری در لپ‌تاپ‌ها است را حس کرده اید. گوگل اعلام کرده که تصمیم دارد

تا با بروزرسانی این مرورگر و انجام بهبود‌هایی، میزان مصرف انرژی کروم را به به تدریج کاهش دهد، در حالی که این موضوع زیاد اثر بخش نبوده است. مایکروسافت نیز با انجام تست‌های بر آن شده تا این موضوع را بیش از پیش ثابت کند.
مایکروسافت برای آزمایش تعدادی از مرورگر‌های پرکاربرد در سیستم عامل ویندوز، دو آزمایش را طراحی کرده است. اولین آزمایش در محیط آزمایشگاهی با اندازه‌گیری میزان انرژی مصرف شده توسط هر یک از مرورگرها با بازدید از سایت‌های پرطرفدار به انجام رسیده است. دومین آزمایش نیز در خصوص مصرف باتری در زمانی که یک ویدیو بصورت HD از اینترنت استریم می‌شود، به انجام رسیده است. کروم گوگل در دومین آزمایش انجام شده موفق شده تا رکورد ۴ ساعت و ۱۹ دقیقه را به ثبت برساند که در مقایسه با ۷ ساعت و ۲۲ دقیقه‌ی مرورگر اج مایکروسافت بسیار پایین است.
براساس نتایج آزمایش انجام شده توسط مایکروسافت، سایر مرورگرها که شامل اپرا و فایرفاکس می‌شوند نیز مصرفی بسیار بالاتر از اج را در کاربردهایی نظیر بارگذاری سایت‌ها، اسکرول کردن در مطالب آنلاین، پخش ویدیوها و باز کردن تب‌های جدید به ثبت رسانده‌اند. مایکروسافت علاوه بر نتایج آزمایش خود، برای اثبات بیش از پیش گفته‌هایش، اطلاعاتی را که برگرفته از میلیون‌ها رایانه‌ی مبتنی بر ویندوز ۱۰ را نیز جمع آوری کرده و نشان داده که دو مرورگر اج و فایرفاکس بسیار بهینه‌تر از کروم گوگل است.
مایکروسافت به شدت در تلاش است تا تعداد کاربران مرورگر اج را افزایش دهد، هرچند این مرورگر در مقایسه با رقبایی نظیر کروم و فایرفاکس کاستی‌هایی دارد. برای مثال می‌توان به افزونه‌ها اشاره کرد که هنوز در اج پشتیبانی نمی‌شوند، البته انتظار می‌رود همزمان با انتشار بروزرسانی سالیانه‌ی ویندوز شاهد اضافه شدن این ویژگی به مرورگر اج باشیم. مایکروسافت وعده داده که مصرف انرژی توسط مرورگر اج به واسطه‌ی استفاده‌ی کمتر از منابع پس از دریافت بروزرسانی سالگرد انتشار ویندوز ۱۰، بیش از پیش بهینه‌تر خواهد شد.

منبعthevergezoomit