اخبار فناوری

مراقبت در برابر ویروس باجگیر

رئيس پليس فتا كرمان هشدار داد که يك ويروس باجگير، فايل هاي سيستم شما را رمزگذاري مي كند . به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا، بدافزار CryptoLocker، بدافزاري است

که اطلاعات کاربر(تمامی اطلاعات حافظه‌ها و درایوهای متصل به سیستم قربانی اعم از دیسک‌های سخت، حافظه‌های قابل‌حمل، فایل‌های به اشتراک گذاشته در شبکه و حتی دراپ‌باکس را شناسایی کرده و با رمزنگاری آن‌ها به هیچ فایلی رحم نمی‌کنند.) و براي بازگشايي آن از کاربر اخاذي مي کند و شانس دومي هم به قربانيان خود مي دهد تا اگر نظرشان تغییر کردد، مبلغ درخواستی را پرداخت کنند و اطلاعات خود را بعد از رمزگشايي پس بگیرند.

وي گفت: اين بدافزار انواع فايل ها را بر روي سيستم قربانيان خود رمزگذاري و براي کاربر غير قابل دسترس مي کند.
رئيس پليس فتا كرمان بيان داشت: اين بدافزار سپس از کاربر درخواست باج، به صورت Bitcoin يا همان واحد پولي اينترنتي مي کند تا کليد رمزگذاري را براي بازگشايي فايل ها در اختيار او بگذارد.
اسماعيلي افزود:بدافزارهايي که در گروه Ransomware يا همان باجگيرها قرار مي گيرند، معمولاً راهکاري براي بازگشايي فايل ها بدون پرداخت مبلغی وجود دارد، اما در مورد بدافزار CryptoLocker به هيچ وجه امکان بازگشايي فايل ها بدون آن کليد نيست.
رئيس پليس فتا كرمان در پايان توصيه كرد: به دليل اين كه اين بدافزار از طريق ايميل ارسال مي شود از بازكردن لينك هاي ناشناس خودداري كنيد و با تهيه و نگهداري بايگاني کامل اطلاعات، خود را از قرباني شدن در اين فرآيند پرهزينه و مجرمانه رها كنيد.

روش های پیشنهادی شرکت نیک رایان تیزپرداز در برابر ویروس باجگیر: حتما بک آپ های حسابداری خود را در سی دی ذخیره نمایید؛ بهتر است سیستمی که دارای نرم افزار حسابداری است به اینترنت متصل نباشد؛ حتما از آنتی ویروس معتبر و آپدیت جهت شناسایی ویروس ها استفاده نمایید؛ ایمیل های ناخواسته حاوی لینک و فایلهای ضمیمه مشکوک را به هیچ وجه باز ننمایید؛ از تمامی فایل های موجود در سیستم در یک محل امن بک آپ تهیه نمایید (System Restore) آموزش بک آپ گرفتن بر روی CD

منبع پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا