اخبار فناوری

Li-Fi با سرعتی فراتر از Wi-Fi

روش جالب Li-Fi این است که از پالس های نور به جای امواج رادیویی برای ارسال اطلاعات مانند Wi-Fi استفاده میکند. تشخیص پالس‌های نور برای چشم انسان تا حدودی غیرممکن است،

اما ابزارهای الکترونیکی به راحتی می‌توانند آنها را انتخاب کنند.
پیش از این ارتباط در لحظه می بایست یه خط تلفنی تهیه و از سرعت ناچیز dial up استفاده می‌شد؛ اما در آن زمان، اینترنت هیچ شباهتی به اینرنت امروزه نداشت. در آن دوران، فیلم‌ها، موسیقی و بازی‌های ویدئویی آنلاین در بستر اینترنت اجرا نمی‌شد. زیرا سرعت اینترنت خیلی پایین بود.
به همین دلیل، شرکت‌های تولید کابل و حتی ارائه دهندگان تلفن همراه، به موفقیت‌های بزرگ جهت ایجاد اینترنت پرسرعت قرار گرفته‌اند که این امر مستلزم کابل‌کشی فیبرنوری در شهرهای انتخابی در سراسر کشور است. این به معنی ایجاد شبکه‌های 5G در خانه‌های کاربران است. پژوهشگران اخیراً بر روی چیزی به نام Li-Fi کار می‌کنند که از امواج نور مادون‌قرمز برای ایجاد شبکه‌های بی‌سیم استفاده می‌شود که سرعت آن ۱۰۰ برابر سریعتر از Wi-Fi است.

Li-Fi دقیقا چیست؟
مزیت بزرگ این فناوری این است که می‌تواند اطلاعات را به ۲۰۰ گیگابایت در ثانیه منتقل کند، جایی که Wi-Fi به سختی می‌تواند از ۱ گیگابیت در ثانیه عبور کند. البته Wi-Fi به طور پیوسته در حال ارتقاء است اما زمان زیادی طول میکشد تا به این سرعت برسد و این تنها مزیت Li-Fi نیست.
با تکنولوژی Li-Fi، مهم نیست که چه تعداد دستگاه در اختیار دارید و می‌توان یک یا هزاران نفر را به یکدیگر مرتبط کرد. اما Wi-Fi  محدود به چند ده دستگاه است، به این معنی که  می‌تواند تنها صدها نفر از مردم را در یک منطقه کوچک به هم شبکه کرده و ارتباط‌ آنلاین برقرار کند.
از این رو Li-Fi برای محیط یک دفتر، مراکز خرید، فرودگاه‌ها، استادیوم‌ها و سایر مکان‌های شلوغ بسیار مناسب است. همچنین در محیط هواپیمائی و ساختمان‌هایی که دارای امواج رادیویی نامناسب هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. بیمارستان‌ها نیز به این تکنولوژی علاقه‌مند هستند، زیرا امواج رادیویی که از Wi-Fi متصاعد می‌شود، با امواج تولیدشده توسط تجهیزات پزشکی تداخل پیدا می‌کند.
چه زمانی Li-Fi قابل استفاده خواهد بود
 بنابراین، اگر Li-Fi خوب است، چرا هنوز بکارگیری نشده‌است؟ با اینکه محققان سخت در تلاش‌اند تا این فناوری جدید اینترنت را در اختیار مصرف کنندگان قراردهند، اما تخمین زده‌شده که حدود پنج سال دیگر هم در دسترس کاربران نخواهدبود و این به خاطر موانعی است که محققان با آن مواجه هستند.
اولین مورد این‌است که Li-Fi به چراغ‌های LED نیاز دارد تا شروع به کار نماید و تجهیزات ویژه هم باید به چراغ‌ها متصل شوند. بنابراین، Li-Fi گران‌قیمت‌تر است.
موانع بزرگتر این‌است که دستگاه‌ها باید به طور مستقیم به اینترنت متصل شوند. بنابراین، ممکن‌است به طور تصادفی ارتباط بین ابزارها و نورهای LED  و یا حتی تبدیل دستگاه‌ها دچار مشکل شود. همچنین، برخلاف امواج‌رادیویی، نور از میان دیوار عبور نمی‌کند و این به این معنی است که Li-Fi فقط در اتاقهایی کار می‌کند که چراغها روشن باشد. البته این می‌تواند یک معیار امنیتی خوبی باشد، اما این بدان معناست که شما باید چراغ‌های هر اتاق که نیاز به اینترنت است را در زمان خروج، خاموش نکنید. این موضوع برای شرکت‌ها مشکل نیست، اما برای استفاده در منزل می‌تواند نگران‌کننده باشد. در نهایت، Li-Fi چیزی شبیه خیابان یک طرفه است. با این وجود می‌تواند اطلاعات را به ابزارهایی با سرعت‌های بالا اضافه کند.

 منبع : آیتنا