اخبار فناوری

نسخه بعدی اندروید با امنیت بیشتر

در دنیای تکنولوژی امروز خبرهای زیادی در مورد هک شدن حساب‌های شخصی، اینترنتی و حملات سایبری به گوشی‌های هوشمند بخصوص گوشی‌های اندرویدی شنیده می شود.

این ضعف امنیتی، امنیت اطلاعات محرمانه و خصوصی سازمان‌ها، دولت‌ها و کاربران زیادی را به خطر انداخته است.
با توجه به اینکه حملات سایبری توسط هکرها افزایش یافته و کشورهای مختلف زیادی به دلیل این گونه حملات ، متحمل خسارت  و آسیب های زیادی شده اند . حملات سایبری و هک در سال گذشته میلادی ۲۰۱۷، به طور چشمگیری افزایش یافته است .
موسسه پیش‌بینی بدافزارها در سال ۲۰۱۸ به نام سوفولب (SophosLabs) اعلام کرده است همانطور که در سال ۲۰۱۷ سیستم‌های عامل ویندوز، لینوکس و اندروید از جمله بیشترین سیستم‌های عاملی بوده‌اند  که مورد حملات سایبری و هک قرار گرفته‌اند، در سال ۲۰۱۸ نیز سیستم‌های عامل مذکور جزو آسیب‌پذیرترین‌ها خواهند بود.
اما به نظر می‌رسد گوگل – شرکت توسعه و ارائه دهنده سیستم عامل اندروید – به تازگی اعلام کرده است که در نسخه بعدی این سیستم عامل محبوب و پرطرفدار که اندروید پی نام دارد، این آسیب‌پذیری و ضعف‌های امنیتی به کلی از میان خواهد رفت و می‌توان گفت که امنیت سایبری بالایی را برای کاربران اندرویدی به ارمغان خواهد آورد.
تا بحال اگر کاربران یک برنامه را که دارای بدافزار و ویروس است را دانلود و نصب نمایند و گوشی اندرویدی‌ دچار مشکل میشود و امنیت آن‌ها را به مخاطره می‌ اندازد چراکه به گفته کارشناسان امنیتی، این بدافزارها با استفاده از روزنه‌های امنیتی در اندروید، از طریق میکروفون یا دوربین گوشی قادر هستند از صدا و تصویر کاربران جاسوسی کرده و اطلاعات محرمانه و خصوصی آن‌ها را افشا کنند.
اما حالا گوگل به کاربران اندرویدی این نوید را داده است که نسخه بعدی سیستم عامل اندروید که به اختصار اندروید پی نام گرفته است و احتمالا در اواسط سال جاری ۲۰۱۸ میلادی معرفی می‌شود، دیگر چنین اجازه‌ای به بدافزارها و هکرها نخواهد داد، چراکه این سیستم عامل از فعالیت اپلیکیشن‌ها و بدافزارهایی که کار خاصی انجام نمی‌دهند و صرفا از تجهیزات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری گوشی سوءاستفاده می‌کنند، جلوگیری می کند.
به گفته یکی از مدیران ارشد گوگل، این قابلیت به منظور افزایش امنیت سایبری و اطمینان بخشی به کاربران اندرویدی به نسخه آتی سیستم عامل اندروید افزوده شده است.
به گفته وی، اندروید پی در صورت مشاهده چنین بدافزارهایی علاوه بر اینکه از فعالیت آنها جلوگیری میکند، آن را برای همیشه غیرفعال کرده و از کاربر هم حذف و Uninstall کردن اپلیکیشن آلوده و مخرب مربوطه را درخواست می‌کند.

منبع  آیتنا