اخبار سایت, اخبار فناوری

روش های انتخاب پسورد قوی

پسورد، کلید ورود به حساب‌های آنلاین به شمار می آید. وقتی افرادی که شایستگی ندارند این کلیدها را بدست آورند، این حساب‌ها را خطراتی تهدید می کند. رعایت تعدال برای انتخاب رمز عبور قوی

باید انجام شود؛ رمز عبور از یک‌طرف باید به قدری سخت باشد که قابل حدث از سوی دیگران نباشد و از طرف دیگر باید به صورتی باشد که در حافظه ی شما باقی بماند. با وجود تمام هشدارهایی که هر روز در مورد رمز عبور داده می‌شود، بسیاری از کاربران همچنان از رمزهای عبور ساده استفاده می‌کنند. بنا به تحقیق شرکت امنیتی SplashData، عبارت‌های «۱۲۳۴۵۶» و «password» همچنان از پرمصرف‌ترین رمزهای عبور به‌حساب می‌آیند.
هرچند کنترل بسیاری از موارد امنیتی حساب‌های آنلاین در دست وب‌سایت‌ها است، اما رمز عبور از جمله موارد امنیتی محسوب می‌شود که کاربر کنترل کامل روی آن دارد. بر اساس آمار یکی از شرکت‌های امنیتی، فقط در سال ۲۰۱۷ بیش از ۱۰۰۰ مورد سرقت اطلاعاتی صورت گرفته است. به این دلیل، بهتر است که هرچه زودتر رمز عبور قوی برای حساب های آنلاین خود انتخاب کنید.
3 روش ساده برای انتخاب رمز عبور قوی عبارتند از:
۱. شروع رمز عبور با یک جمکله

برای ایجاد یک پسوردقوی بهتر است از چند کلمه استفاده کنید. برخی از سایت‌ها ۶ یا ۸ حرف را به‌عنوان حداقل تعداد حروف رمز عبور مشخص می‌کنند، اما لازم نیست که به این حداقل‌ها اکتفا کنید. «ریچاردکرون» (Richard Crone)، متخصص امنیتی، درزمینه‌ی رمز عبور می‌گوید: «هرچقدر طولانی‌تر باشد، بهتر است. بهترین کار برای ایجاد رمزهای عبور طولانی، استفاده از جمله است». یک جمله را انتخاب کنید که قابل یادآوری باشد ولی ارتباط نزدیکی هم با شخص شما نداشته باشد. از استفاده از تاریخ تولد، نام حیوانات خانگی یا نام اعضای خانواده دوری کنید. فرض کنید که می‌خواهید جمله‌ی «گربه رفت دریا» را به‌عنوان رمز عبور انتخاب کنید. فینگلیش این جمله می‌شود «gorbe raft darya». سپس فاصله‌ی بین کلمات را برمی‌داریم که با این کار جمله تبدیل به «gorberaftdarya» می‌شود. کرون می‌گوید: «هرچقدر رمز عبور طولانی‌تر و نامرتبط‌تر باشد، ایمن‌تر است».
۲. عدم استفاده از کلمات واقعی

ظاهر جملات را با تغییر محتوای آن تغیر دهید . مثلا می‌توانید دو یا سه حرف اول هر کلمه‌ی موجود در جمله را انتخاب کنید. هرچقدر از کلمات معنی‌دار کمتری در پسورد به کار ببرید، به همان میزان امنیت آن را بیشتر می شود. به‌عنوان مثال اگر سه حرف اول هر کلمه را انتخاب کنید، مثال قبلی این‌گونه می‌شود: «gorraftdar»
۳. استفاده از اعداد، نمادها و حروف کوچک و بزرگ

در رمز عبور بهتر است که از انواع و اقسام اعداد، نمادها و دیگر موارد استفاده کنید. برخی از سایت‌ها کاربرانشان را ناچار می‌کنند که در رمز عبور خود حداقل یک حرف بزرگ، یک حرف کوچک و عدد را قرار دهند. توجه داشته باشید که از علائم و اعداد تکراری استفاده نکنید و آن‌ها را در کنار یکدیگر قرار ندهید. با استفاده از حروف بزرگ و کوچک و مثلا عدد صفر به‌جای حرف «O» می‌توانید میزان امنیت رمز عبورتان را تا حد زیادی افزایش بدهید؛ مثلا رمز عبور ما تبدیل می‌شود به: «G0rRafTdAr».
از برنامه‌ی مدیریت رمز عبور استفاده کنید
با استفاده از روش های بالا قادر خواهید بود یک پسور بسیار قوی ایجاد کنید، اما حفظ کردن چنین رمزهای عبوری کار ساده‌ای نیست. به همین خاطر بهتر است که از برنامه‌هایی مانند LastPass یا Dashlane برای مدیریت رمزهای عبورتان استفاده کنید. نسخه‌ی رایگان این برنامه‌ها امکانات زیادی دارند، اما برای ویژگی‌های خاص و پیشرفته‌تر باید مبلغی را بپردازید.
برنامه‌های مدیریت رمز عبور را به‌عنوان صندوق امانات بانک در نظر بگیرید که می‌تواند از تمام رمزهای عبور حساب‌های آنلاین شما محافظت کند. با استفاده از چنین برنامه‌هایی، دیگر لازم نیست انواع و اقسام رمزهای عبور را به خاطر بسپارید و فقط با یک رمز عبور می‌توانید به تمام رمزهای عبور حساب‌های کاربری‌تان دسترسی داشته باشید.
اگر به چنین برنامه‌هایی اعتماد ندارید، توصیه می‌کنیم تمام این رمزهای عبور را روی کاغذ بنویسید یا در کامپیوتر تایپ کنید و آن‌ها در مکان امنی در خانه یا در یک پوشه‌ی رمزگذاری شده در کامپیوتر قرار دهید. اگر بخواهیم به‌ طور خلاصه بگوییم، رمزهای عبور را در جایی قرار دهید که کمتر در دسترس باشد.

منبع nerdwallet,دیجی کالا